A GABONA FUTRINKA
A rovar, amit előszeretettel kevernek össze a csótánnyal!
A felnőtt példány 15 mm hosszú, hátán fakó fekete, hasi oldalon barna. Feje viszonylag nagy, kitüremkedő torával “púpos” megjelenésű. Fedelesszárnyúakra jellemző bőrszerű fedőszárnyai vannak, a rovar lábainak negyedik ízülete és végső része vöröses barna.
A pete fehér színű. A lárva 30-35 mm hosszú és fehér.
A fej és az előtor sötétbarna színű. A potroh második gyűrűje, a hátsó tor, a potrohi lemezek és a lábak világosbarnák.
Előszeretettel keverik össze a csótányokkal!
20-26 C fokon a legaktívabbak, de 36 C felett elpusztulnak. Ezen a magas hőmérsékleten igyekeznek magukat beásni a földbe, hogy túlvészeljék a forró szárazságot. Ezt követően csak az esőzések, és a hőmérséklet csökkenésekor jönnek elő. Alacsony páratartalom mellett a tojások nem kelnek ki.
Veszélyt jelentenek az emberre?
A gabonafutrinka emberre teljesen veszélytelen Kórokozókat sem terjeszt. Kimondottan gabonaféléket (zab, árpa) szokott károsítani. Elsősorban a mezőgazdaságban okoznak károkat A termények megrágásával.
Ebből kifolyólag jellemzően ültetvényeken fordul elő, de a rajzási időszakban a városokban is megjelenhet.
Viszonylagos nagy számuk zavaró lehet!
Hogyan lehet védekezni ellenük?
Megelőzni nem lehet őket. Elsősorban fizikailag – hálóval – lehet ellenük védekezni. Ha bekerültek a lakásba irtószeres permetezéssel lehet tőlük megszabadulni. Nagyon alacsony példányszám esetében a legtöbb aeroszol palack megoldást ad. Szúnyogháló nélkül hosszútávú eredmény nem várható, mert a rajzási időszakban az utánpótlás folyamatos a nyilaszárókon keresztül.
Komoly fertőzöttség esetén érdemes szakemberhez fordulni.
KÉRDÉS & VÁLASZ
Egy gyors kérdésre mindig van időnk!